Księgowość w Hiszpanii

Byadmin

Księgowość w Hiszpanii

Czy prowadzenie firmy w Hiszpanii może być opłacalne? Tak jak i w przypadku innych państw na pewno niesie to w sobie pewne zagrożenia, ale bez wątpienia warto się na jakąś formę działalności zdecydować. Oczywiście, jeśli mamy już jakiś plan i wiemy, co chcemy robić, bo bez dobrego pomysłu nie mamy czego szukać na rynku. W tym wpisie nie będziemy jednak skupiać się na pomysłach, ale tym, co dla wielu przedsiębiorców spędza sen z powiek, a więc księgowości. Jak w związku z tym wygląda księgowość w Hiszpanii?

Stawka CIT

W pierwszej kolejności odnieśmy się do stawki podatku. Ta od roku 2007 dla dużych przedsiębiorców wynosi 30 proc. Firmy średnie i małe, które nie uzyskują w ciągu roku dochodu w wysokości 120 202,41 euro, opodatkowane są skalą 25 proc. Dodajmy tutaj również, że stawką CIT w wysokości 25 proc. objęte są również firmy spoza Hiszpanii, które na terenie tego kraju Półwyspu Iberyjskiego nie mają stałej siedziby.

Ulgi podatkowe

Nie zapominajmy, że przedsiębiorcy mogą również skorzystać z wielu ulg podatkowych, o których oczywiście warto pomyśleć, bo dzięki temu możemy obniżyć koszta prowadzenia firmy. Ulgi takie mają na ogół formę kredytu podatkowego. Dzieje się tak między innymi w przypadku reinwestycji zysku z przeniesienia aktywów, dokonywania inwestycji w technologie przyjazne środowisku czy też inwestowania w badania i rozwój lub podnoszenie kwalifikacji zawodowych swoich pracowników. Dodajmy tu jeszcze, że strata z lat ubiegłych może być odliczana od dochodu aż przez 15 kolejnych lat.

Księgowość w firmie

Jak więc widzimy, laik w dziedzinie księgowości może mieć z jej opanowaniem spory problem. Szczególnie w sytuacji, kiedy nie jest to firma jednoosobowa, ale jakaś spółka. Nikt jednak takich przedsiębiorców nie pozostawia samym sobie. Warto wspomóc się specjalistami z zakresu księgowości, których znaleźć można w lokalnych biurach księgowych. Co ważniejsze wiele z nich jest specjalnie przeznaczonych dla Polaków. Informacje o działaniu takiego biura znaleźć można między innymi pod linkiem http://biuroksiegowewhiszpanii.pl/uslugi-ksiegowe/.

About the author

admin administrator