Ich zastosowanie jest bardzo powszechne i za pewne wiele osób miało już z nimi styczność, nawet jeśli samo prowadzenie biznesu ich nie dotyczy. Wałki przemysłowe mogą w praktyce realizować bardzo wiele różnych zadań: mogą transportować materiał i go podawać, mogą przenosić same produkty, mogą napędzać maszyny i być ich nieodłącznymi elementami, mogą też być wykorzystywane do równomiernego nakładania farby lub innych powłok.
Znajdziemy je więc w różnych gałęziach przemysłu. To, czym mogą się one między sobą różnić to nie tylko pełniona przez nie funkcja i wielkość, ale i rodzaj powłoki, jaką posiadają. Istnieją bowiem firmy, które specjalizują się przede wszystkim w opracowywaniu specjalnych mieszanek na pokrycia wałków i walców. Taka powłoka może mieć bowiem bezpośrednią styczność z danym materiałem, może być więc najmocniej narażona na uszkodzenia mechaniczne.
Jednymi z najczęściej spotykanych są powłoki gumowe. Kluczowe jest to, że do wykonania takiej powłoki może posłużyć zarówno guma silikonowa, syntetyczna jak i ta całkowicie naturalna. Finalnie, można też modyfikować twardość takiej powłoki gumowej. Alternatywę dla gumy stanowi specjalna mieszanka poliuretanowa. Bardzo często te najtwardsze mieszanki poliuretanowe to propozycje dedykowane do pras drukarskich.
Z kolei te najbardziej miękkie znajdują zastosowanie do walców i wałków. Wśród dostępnych możliwości są jeszcze rozwiązania kompozytowe, które często stosuje się w przemyśle papierniczym. Ostatnią możliwością są natomiast powłoki metaliczne, które trzeba jednak nanosić w bardzo specjalistyczny sposób- poprzez ich natryskiwanie. Ze względu na taki sposób ich aplikowania, mogą one charakteryzować się różną chropowatością. Zazwyczaj do przygotowania powłok wykorzystuje się węglik wolframu oraz chromu. Powłoki te pomimo że są metaliczne- są całkowicie odporne na korozje. Zarówno proces natryskiwania jak i późniejsze szlifowanie takiego wałka lub walca musi być przeprowadzane w wyspecjalizowanym zakładzie.
About the author