Dwoma podstawowymi dziedzinami, w których można wykorzystać keramzyt są projekty ogrodnicze oraz budowlane. Można więc zastosować to kruszywo na swoim własnym podwórku na etapie projektowania i wykonywania własnego ogrodu, ale można go użyć także do różnego rodzaju zastosowań budowlanych w swojej inwestycji. Ciekawe jest to, w jaki sposób powstaje keramzyt w stosunkowo prostym procesie wypalania złóż gliny iglastej. Okazuje się, że glina jest wypalana w piecach, w których panuje odpowiednio wysoka temperatura. Przy produkcji tego kruszywa właściwie nie mamy do czynienia z żadnymi odpadami. Wypalona glina przyjmuje bowiem formę kulek o ziemistym kolorze, które mogą być podzielone na różne frakcje. Mogą, ale nie muszą być workowane do sprzedaży.
Wykorzystanie keramzytu jest powszechne, a materiał ten w swojej najprostszej formie uda nam się kupić niemalże w każdym sklepie ogrodniczym czy budowlanym. Jednakże, w przypadku szerzej zakrojonych projektów, lepszym rozwiązaniem jest zamówienie tego kruszywa bezpośrednio od producenta Leca® KERAMZYT. Tutaj możemy też liczyć na największy wybór keramzytu o różnych frakcjach, Leca® KERAMZYT oferuje także kruszywo pod konkretne zastosowanie- budowlane bądź też ogrodnicze.
Istotą powstawania keramzytu jest fakt, że gleby że glina ilasta jest poddana obróbce w wysokiej temperaturze, co ją w odpowiedni sposób uplastycznia i sprawia, że pęcznieje znacznie zwiększając swoją objętość i nabierając odpowiedniej porowatości. Ten proces sprawia, że finalnie materiał jest bardzo lekki, ma zdolność do akumulowania ciepła i doskonale sprawdza się jako izolacja akustyczna. Jednocześnie, jest bardzo odporny na działanie wody, wilgoci i innych substancji chemicznych, pleśni czy innych patogenów.
Na pewno sprawdzi się on doskonale do wykonywania różnego rodzaju odwodnień czy nasypów w terenie. Jego wersję impregnowaną można wykorzystać do wykonywania izolacji posadzek osadzonych bezpośrednio na gruncie. Z popularniejszych zastosowań keramzytu na pewno warto wymienić możliwość użycia go w roli izolatora. Bez przeszkód może on być wykorzystywany poniżej poziomu gruntu, czyli do wykonywania izolacji podpiwniczeń. Keramzyt może być też z powodzeniem składnikiem lekkich betonów, wykorzystuje się tam, gdzie nie chce się nadmiernie obciążać stropów. Jeśli chodzi o jego właściwości termoizolacyjne, można nawet powiedzieć, że w porównaniu ze styropianem keramzyt cechuje się wyższym współczynnikiem przenikania ciepła. Jednakże dobrze jest wiedzieć o tym że, w przypadku zastosowania keramzytu, jego warstwa musi być odpowiednio gruba- najczęściej dużo grubsza niż w przypadku styropianu.
About the author