Jak zadbać o zdrowie przy siedzącym trybie życia?

Byadmin

Jak zadbać o zdrowie przy siedzącym trybie życia?

Praca w biurze wiąże się z jednym podstawowym problemem – ograniczonymi możliwościami związanymi z uprawianiem sportu. Po 8 godzinach spędzonych przed ekranem komputera większość osób jest zbyt zmęczona na jakąkolwiek dodatkową aktywność, co może negatywnie odbić się na zdrowiu. Jak w takim razie zadbać o siebie? Okazuje się, że siedzący tryb życia wcale nie musi być przeszkodą! Oto kilka sposobów na zadbanie o zdrowie, sylwetkę i własne samopoczucie!

Odpowiednia dieta, czyli podstawa siedzącego trybu życia

Dbanie o zdrowie w większości przypadków powinno rozpoczynać się od odpowiedniej diety, która wpływa z jednej strony na zdrowie i samopoczucie, a z drugiej na wagę. Siedzący tryb życia potrafi przyczynić się do wzrostu zbędnej tkanki tłuszczowej, dlatego też zadbanie o odpowiedni jadłospis jest niezwykle istotne. 

Jeżeli chcesz, aby Twoja dieta była prawidłowa, zwróć przede wszystkim uwagę na:

  • kaloryczność spożywanych dań – ograniczenie liczby kalorii to absolutna podstawa i sposób na szczupłą sylwetkę;
  • spożywanie większej ilości warzyw i owoców, które stanowią źródło niezbędnych witamin;
  • ograniczenie niezdrowych tłuszczów, które znajdują się zwłaszcza w fast-foodach i produktach wielokrotnie przetworzonych.

Polecamy skorzystanie z oferty dietetyków, np. z Projekt Zdrowie, którzy dopasują jadłospis do Twoich indywidualnych potrzeb.

Przyjemna aktywność? To możliwe!

Aktywność, nawet pomimo zmęczenia po wielu godzinach pracy, może być efektywna i… przyjemna. Wystarczy tylko wybrać taką, którą lubisz. Oczywiście najbardziej polecana jest siłownia, jednak nie wszyscy są jej wielbicielami. Dlatego też polecamy alternatywy w postaci basenu, roweru albo dłuższych spacerów – np. w towarzystwie ukochanej/ukochanego.

Co więcej, możesz zainwestować np. w bieżnię albo rowerek stacjonarny i zadbać o swoją formę w domu – nawet pół godziny aktywności dziennie będzie miało pozytywny wpływ na Twoje zdrowie!

Odpowiednia ergonomia pracy w biurze

Siedzący tryb życia może mieć negatywny wpływ na kręgosłup, stawy oraz codzienne samopoczucie. Dlatego jeżeli pracujesz w biurze, zadbaj o odpowiednią ergonomię pracy – postaw na wygodny fotel z regulowanym oparciem i możliwością dopasowania wysokości, duże biurko, a także większą ilość miejsca.

Pamiętaj również o dopasowaniu i właściwym ustawieniu monitora, a także zakupie wygodnej klawiatury! Wszystko to znacząco wpłynie na stan Twojego zdrowia i pozwoli zyskać większą efektywność w pracy.

Chwila na relaks

No i na koniec to, co bardzo istotne w kontekście zdrowia – zwłaszcza tego psychicznego. Odrobina relaksu i znalezienie chwili na odpoczynek. Siedzący tryb życia, zwłaszcza w biurze, może być bowiem męczący i dlatego też warto robić sobie krótkie przerwy, a po powrocie do domu oddać się swojej pasji. W ten sposób możliwe będzie oddalenie myśli od żmudnych obowiązków i szybsze zregenerowanie organizmu.

Jeżeli chcesz osiągnąć najlepszy efekt, połącz wszystkie te metody – z całą pewnością tego nie pożałujesz!

About the author

admin administrator